PHP Ankara Meetup

Evet yine her ayın ilk cumartesi günü toplanan bu güzel topluluğun etkinliğine bir kez daha katılma şansı yakaladım. Geçen ay yapılan meetup’ın sınav dönemime denk gelmesi ve etkinliğe Ankara dışından gelmem baya bir sorun olduğu için katılamamıştım. Geçen aylarda yapılan Docker ve Veri Tabanı Sızma Teknikleri oturumlarına da katılmak isterdim doğrusu neyse ki Twitter üzerinden gelişmeleri takip ettim.

Şimdi gelelim bu ay ki toplanma nedeni sebebi ziyaretimize,  Onur Çelik hocamızdan git dünyasında nasıl merge hellere takılmadan sade ve temiz bir şekilde git üzerinde koşulacağını ve Git ortamında çalışırken Vincent Driessen’in Dallanma Modeli ile  projelerimizde oluşacak olası karışıklıklarında önüne geçileceğini öğrenmiş olacağız.

Şekil üzerinde de görüldüğü üzere Master projemiz üzerinde yapılan değişiklikleri hem develop kısmında hemde master kısmında buna bir index vererek (örn: v 0.2 şeklinde) yapabiliyoruz. Aynı mantıkta projemizin release edileceği sürece kadar bu şekilde bir yol izleyerek daha temiz ve karışıklıkların önüne geçilmiş bir şekilde projemizi tamamlayabiliyoruz.

Projelerin yapım çalışmaları sırasındaki geçen zaman maliyeti, gerek bireysel gerekse ekip çalışmalarında en optimum seviyede tutulması gereken konulardan bir tanesidir. Bu dallanma modeli sayesinde projelerinizde yapılan geliştirme aşamalarını çok daha rahat bir şekilde takip etme olanağı buluyorsunuz, bu durumda siz veya ekibinize zamanı verimli bir şekilde kullanma fırsatı veriyor.

Git-flow Kurulum

Linux ortamında çalışıyorsanız ‘git-flow’ Paketi ni sisteminize kurarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Mac ortamı için; brew install git-flow-avh komutu ile git-flow çalışma ortamını sisteminize kurabilirsiniz. Ayrıca Windows ortamında çalışan kişiler için ise verilen link üzerinden indirip kurmaları halinde gerekli ortamın sistemlerine kurulduğunu göreceklerdir. Sunumun detaylarını incelemek isteyenler için …

Son olarak aynı gün içerisinde ve aynı yerde başlayacak olan bir etkinlik daha vardı. Bu oturumu bitirdikten sonra oraya da geçtik fakat şimdilik o geçtiğimiz etkinlik sürpriz olsun 🙂

Ayrıca Ankara PHP ekibinin etkinlik sonrası bana verdiği güzel hediye için hepsine ayrıca teşekkür ediyorum. Başka bir buluşmada görüşmek üzere.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir