Robot ve İnsan Birleşimi

Birazdan yazacaklarım sıradan bir bilim kurgu filminin izlediğiniz sahnelerinden bir tanesini gözünüzde canlandırabilir fakat her ne kadar 21. yüzyılda bu tip gelişmelerin olması teknik bakımdan mümkün olmasa da 22.yüzyıl içerisinde bir seçenek olarak insanoğluna sunulabilir.

Yapay Zeka İle Emekleme Dönemi

Aslında insanoğlu olarak yapay zeka uygulamalarının kullanılmasıyla birlikte  bu evrenin ilk basamağına geçmiş bulunmaktayız. İnternetin dünya çapında yayılması ve transistör maliyetinin bedavaya yakın olduğu bu günlerde anlatacaklarım aslında çok da uçuk kaçık şeyler değil. Bundan bir 30 sene öncesinde günümüzdeki değişiklikler ve getirdiği sonuçların tahmini her ne kadar zor ise de yapay zekanın gelecekte yapacak olduklarını şimdiden kestirmek o kadarda güç olmasa gerek. Hali hazırda full otonom çalışan fabrikalar ve arabalar mevcut. İçerisinde sadece otonom robotların olduğu fabrikalar, yollarımızda üst bir yapay zekaya bağlı otonom araçlar ile seyahat etmek her ne kadar uzak görünse de benim tahminim 30 yıl içerisinde bu iki gelişmelere şahit olacağız

İnsan – Robot İlişkisi Nasıl Olacak ?

Yapay zekanın daha çok yazılımsal tarafı olduğunu düşünürsek şimdilik bu durum açık olarak gözümüze çarpmıyor fakat yakın gelecekte donanımsal olarak da yapay zekayı görmemiz halinde kendilerini daha çok ciddiye alacağımızı düşünüyorum. Günümüzde sadece sesli komutlara yanıt verebilen yapay zekalar (Siri, Google Now, Echo vs.) olsa da yakın gelecekte bunların donanımsal hali, tabiri caizse vücut bulmuş hallerini de göreceğiz. Peki böyle bir durum karşısında insanoğlu bu robotlar ile nasıl bir ilişki içerisinde olacak ?

Aslında günümüzde Boston Dynamics ve Honda’nın ürettiği (ASIMO) robotlar ile bunu görmek biraz daha mümkün oldu. Bu robotların hayatımıza girmesiyle birlikte kendilerine köle gibi mi yoksa evimizdeki evcil bir hayvan gibi mi davranacağız bunu hep birlikte göreceğiz. İnsanların uzuv kayıpları yaşaması sonucunda yerine geçen protez organlara işlev kazandırmak amacıyla robotlardan yararlanabileceğiz. Örneğin protez kol ve bacakların insan beyninin kontrolünde olduğu sistemler günümüzde yeterince gelişmiş ve en önemlisi ulaşılabilir değil fakat yakın gelecekte bunların yapay zeka gibi bir sistem ile entegresi sonucunda insan ile birlikte nasıl bir uyum oluşturacağı merak konusu, belki de yapay zekalı sistemler bizi kabul etseler de organik vücutlarımız buna karşı çıkacaklardır.

Robot – İnsan Birleşimi

Her ne kadar bilim ve teknikte gelişmeler bitmez denilse de günümüz şartlarında artık bu son gelişme olur diyebiliriz; insanların yarı robotlaşmış şekilde, sayborg denilen kavrama dönüşmesi mümkün olabilir. Robot bir cerrah tarafından, beynimizin her bir nöronunun transistör karşılığı yapılarak bir robota aktarılabilirse ileride bilincimiz açık bir şekilde hem kendi bedenimizde hemde robotun yapay beyninde bilincimiz açık olarak yaşayabileceğiz. Aynı zamanda bir insanda bulunmayan özellikleri de deneyimleme şansına sahip olacağız. Bütün bunlar bir nevi ölümsüzlük kavramının gerçek olması demek olabilir.  Bedenimiz ölü fakat fikirlerimiz canlı.

Her ne kadar bütün bu anlatılanlar insanın hayal gücünü zorlasa da günümüzde gerçekleşen gelişmeler ile birlikte yakın gelecekte olası şeyler gibi duruyor, bunları hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir