Kod Uçar Algoritma Kalır

Hayatta her şeyin bir tarifi bir yapılış usulü vardır. Eğer bir işi usulüne uygun, bir oyunu kurallarına göre oynamıyorsak o zaman yaptığımız iş ya doğru olmayacak yada karşı tarafa zevk vermeyecektir.

Algoritma Nedir ?

Algoritma mantığı, Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi‘nin matematik alanında yaptığı çalışmalarda bulduğu formülleri daha anlaşılır bir hale getirmek amacıyla ortaya koyduğu bir sonlu işlemler dizisidir. Bir problemi çözmek amacıyla, belirli bir amaca uygun olarak kendi içerisinde hiyerarşiye sahip olan bir işleyiştir. Bilgisayar bilimlerinin temelinde  matematik yattığına göre algoritma mantığını doğrudan bu alana uygulamak doğru bir yol olarak görülmüştür.

Algoritma mantığında dikkat etmemiz gereken iki tane nokta var bunlar; çözülecek bir problemin olması ve bu problemin açıkça belirlenmiş olup bir sonlu durumunun  olması. Eğer belirlediğimiz bir problem açık bir şekilde tanımlanamıyor ise çözümü de kesin olarak belirlenemez, buna örnek olarak tıp alanında bir hastalığın nedeni tam olarak belirlenemiyor ise çözüm için gerekli ilaç ve tedavi yöntemleri deneme yanılma yöntemiyle bulunmaktan öteye gidemeyecektir.

Algoritma deneme ve yanılma yöntemi ile oluşturulamaz.

Her aşamanın açık olarak belirtilmesi gerekir. Algoritma da şüpheye yer yoktur, aşamaları tanımlayan semboller ve işlem yönünü gösterilen oklar sayesinde birinci adımdan başlayıp son adıma kadar gitmenizi sağlar. Bunu yön bulmak amacıyla hastane, alışveriş merkezlerinde yerlere çizilen renkli oklara benzetebiliriz, tek fark karar mekanizmasının gösterilmemesi bunun bize bırakılmasıdır.

Algoritmada kullanılan semboller ve anlamları

Algoritmada işlem basamakları ve anlamları.

Şekilde de görüldüğü üzere bir başlangıç ve bitiş noktamız bulunmakta ve bunlar aynı sembol ile gösterilmiş. Arada kalan diğer işlemler ise programımız içerisinde veri girişi, karar, döngü ve benzeri kısımları tanımlamak için kullanılıyor. Örneğin kullanıcıdan bir giriş yapılması istenildiğinde VERİ GİRİŞİ/INPUT sembolü çizilip içerisine girilecek olan değerler yazılıyor ( BASIC Dilleri İçin: INPUT a,b,c gibi)

Eğer temel kod ve algoritma bilgisini hallettikten sonra ne yapacağım diyorsanız daha kat etmeniz gereken uzun bir yol olduğunu unutmayın. Mesela Temiz Kod‘da bunlardan bir tanesi. Mobil programlama yapan ve yaptığı işleri severek takip ettiğim değerli arkadaşım Samet Aylak‘ın bu konu hakkında ki yazsını okumanızı tavsiye ederim.

Sorunlarınızı algoritma ile kolayca çözüme ulaştırmanız dileği ile 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir