Mini Bilgisayar Dünyasının Geleceği

Bilgisayarların ortaya çıktığı ilk zamanlardan bu yana teknolojinin gelişmesiyle birlikte  tonlarca ağırlığa sahip olan bu cihazlar artık taşınabilir boyutlara gelmiş durumdalar. İlk zamanlarında bir evin salonunu kaplayan bu hantal bilgisayarlar, boyutlarına nazaran çok küçük işleri yapabiliyorlardı. 1945 yılında II. Dünya Savaşın’da kullanılan ilk bilgisayar olan ENIAC, bir ev büyüklüğünde(167 metrekare) ve saatte yaklaşık olarak 180 kW elektrik tüketiyordu. 1960’lı yıllardan sonra elektron tüplerinin yerini transistörlerin almasıyla birlikte bilgisayarların gelişimi hızlanmıştır.

Bilgisayarların evlerimize gireceği düşünülmüyordu

Her ne kadar bu durum günümüzde kulağa komik gelse de zamanın teknoloji devlerinin yöneticileri bu konuda hem fikir olmuşcasına açıklamalar yaptılar. Bilgisayarların evlere girmesinin çok maliyetli ve boyutları yüzünden imkansız olduğu, ihtiyaç konusunda kişisel bilgisayara ihtiyaç olmadığı sadece gerekli hesaplamaları yapabilmek amacıyla kullanılan bir cihazdan öteye gidemeyeceği gibi açıklamalar, tabi ki bu görüşlerin hepsinin ne kadar yanlış olduğu bugün fazlasıyla görülmekte. Peki gelecek için yaptığımız tahminlerde gerçekten abartıyor muyuz yoksa IBM yöneticilerinin başına gelen gelecekte bizimde başımıza gelebilir mi ?

Nedir Bu Mini PC ?

Teknolojik gelişmelerin üstel olarak ilerlemesiyle birlikte (Moore Kanunu) artık bilgisayarlar değil evlerimize, ceplerimize hatta vücutlarımıza entegre olacak şekilde bir gelişme kaydettiler. Eskiden sadece masaüstü ve dizüstü olarak düşünülen cihazlar, artık ceplerimize akıllı telefon ismiyle birlikte girdiler. Günümüzde kullanılan akıllı telefonlar hala kullanılmakta olan bir takım bilgisayarlardan işlemci yönünden güçlü durumdalar. Artık yeni bir gelişme ile karşı karşıyayız; Internet Of Things

Nesnelerin interneti olarak geçen bu kavramla birlikte artık bilgisayarları mini boyutlardaki devre kartları sayesinde bizzat biz programlayabiliyoruz. Nesnelerin birbirleri ile iletişim halinde olması için bilinen bilgisayarlar üzerinden haberleşmesi zor olacağından ötürü kredi kartı büyüklüğündeki bu devre kartları ile evimizdeki tüm elektronik cihazları kendimiz akıllı hale getirebiliyoruz. Bu konuda öncü olan RaspberryPi ve şimdilerde ASUS’un, Raspberry’e rakip olarak tanıttığı ASUS Tinker Board gibi bu mini bilgisayarlar sayesinde televizyonunuzu, su ısıtıcılarınızı, evdeki store perdelerin uzaktan kontrolünü rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Teknik özellikleri bakımından RaspberryPi ve RaspberryPi 2;

 

Rasberry’e rakibi olmaya hazırlanan ASUS Tinker Board‘un teknik özellikleri ise; 

  • Dört çekirdekli 1.8 GHz hızında Cortex-A17 işlemci,
  • ARM Mali-T764 GPU, çift kanal LPDDR3 2 GB bellek, micro SD kart slotu,
  • 4K H.264 destekli HDMI, RTL HD codec, 3.5mm ses girişi,
  • GB LAN, 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 + EDR,
  • Debian/KODI desteği, 40 pinli başlıklar, 2 pinli iletişim noktaları, dört adet USB 2.0 portu

ile birlikte geliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir