Yönetim Bilişim Sistemlerinin Algoritması

Daha önce algoritma ile ilgili yazdığım yazıda, bir problemi çözmek amacıyla belirli bir adımı takip eden sonlu işlemler kümesine algoritma denildiğini söylemiştim şimdi bu durumu daha spesifik bir konu üzerinde uygulamaya çalışalım.

Algoritma mantığı, başlangıçta her ne kadar matematiksel problemleri çözmek amacıyla ortaya çıksa da bilgisayar bilimlerinin matematik mantığına dayandığı düşünüldüğünde bir problemi çözmek amacıyla uyguladığımız algoritma yöntemini, bir bilgisayara onun anlayacağı bir dilden nasıl anlatmamız gerektiğini bize daha kolay bir yolla gösteriyor. Peki problemin evrensel bir anlam ifade ettiğini düşünürsek, örneğin yaklaşan bir proje teslim veya sınav tarihi, yapmamız gereken bir bütçenin işlem sırası gibi sıralı adımları algoritmanın bize verdiği kurallar çerçevesinde çözebiliriz. Problemimizin yaklaşan bir sınav dönemi olduğunu varsayarsak, bu süreçte yapmamız gereken başlangıç, işlem, karar verme ve sonuç alma süreçlerini belirtilen sırada yerine getirmek olacaktır.

Yönetim Bilişim Sistemlerinin Algoritması

Türkiye’de okuyan öğrenci sayısının giderek arttığı ve artık bu iş alanında yetişecek olan kişilerin bir takım organizasyonlar ile buluştukları ve fikir paylaşımı yaptıkları bir alan var; Yönetim Bilişim Sistemleri. Başlangıçta sadece birkaç üniversitede olan bu bölüm artık Türkiye’de otuzun üzerinde üniversitede lisans eğitimine yer vermeye başlamış bulunmakta. Sayımız giderek artıyor evet bu sevindirici bir durum, eskiden bu bölümüm adını duyan insanların şaşkın bakışlarına maruz kalırken artık yapılan tanıtım ve ortaya konan işler vasıtasıyla gerek sektör gerekse akademik camia bu bölümü daha iyi tanıyor, tanımaya devam ediyor.

Günümüzde bu bölümü okuyan öğrencilerinde kafalarındaki soru işaretlerinden bir tanesi; ileride nasıl bir yol izleyeceklerine dair olan kararsızlıkları, gelin bu sorunun çözümünü algoritma mantığı ile belirleme çalışalım.

 

Her işte olduğu gibi başlamak bitirmenin yarısıdır derler. Eğer bu bölümü okumaya karar verirseniz ilk yapmanız gereken; teknolojiyi sevme, analitik düşünme ve araştırma gibi konularda kendinizi geliştirmeye başlamanız olacaktır.

 

Algoritmada karar verme süreçlerinde kullanılan bir semboldür. Belirlenen yöne göre programın nasıl bir yol izleyeceğini gösterir. Karar = Bilişim -> Evet => Öncelikle yapmamız gereken konu bilişimin hangi alanında uzmanlaşmaya yoğunlaşmak istiyorsak o alanda araştırmalar yapmalıyız(mobil, web, sistem vb.) . Daha sonra gerekli metaryellerin toplanması ile hazırlık süreci başlar. Karar != Bilişim -> ise alternatif konu hakkında araştırmalar yapılmalıdır.

 

Yanda görülen algoritma sembolü ile veri giriş ve çıkış işlemleri gerçekleştirilmektedir. Sizde belirlediğiniz alanda (yazılım, veri analitiği, veritabanı yönetim uzmanlığı vb.) kendinizi geliştirecek kaynakları okuyup, etkinliklere katılarak kendinize bir bilgi girişi yapmanız gerekmektedir.

Algoritmada aritmetiksel ve mantıksal işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan bir semboldür. Bizim problemimizde ise; seçilen alandaki konu hakkında gerekli bilgi birikiminin yapılmasının ardından, bu alanda bir proje yapılması; öğrenilen bu bilgilerin pekişmesine ve saha uygulamalarında kullanılmasını sağlayarak ileride sektörde daha kolay iş bulma şansı yakalamaktır.

Algoritmada tekrar edecek işlemleri gösterdiğimiz semboldür. Bizim algoritmamız da bilişim alanında bir yön seçtiğimizi düşünürsek, seçtiğimiz alan ile ilgili bilgilerimizi sürekli olarak kontrol etmeli ve güncel kalmalıyız.

 

Gördüğünüz gibi Yönetim Bilişim Sistemleri tercihinde kendimizi hangi alanda geliştirmemiz ile ilgili bir problem vardı ve bunu basit algoritma basamaklarıyla çözmeye çalıştık. Bizim yaptığımız diyagramda yönleri gösteren oklar bulunmamakta, bunları sizler seçtiğiniz alandaki tercihlerine göre karar ve döngü sayısını arttırarak karar verebilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir