Dijital Tüketim

Bilgi çağına geçmemiz ile beraber tüketim alışkanlıklarımız değişti

Burada bahsetmek istediğim dijital tüketim. İnternetin günümüzdeki kadar yaygın olmadığı dönemlerde tükettiğimiz dijital içerik ile bugün tüketilen dijital içerik arasında dağlar kadar fark var. Malum, eskiden müzikten oyuna kadar bu içeriklerin tüketilmesi konusunda kullanılan yöntemler genellikle birbirine benzerdi; insanlar bir sanatçının albümünü almak için müzik markete gider, albümü aldırdı veya aynı şekilde oyun satın almak isteyen biri oyun marketlerden alır ve kutusundan çıkarıp bilgisayarına yükledikten sonra bunu tüketirdi.

Var olan içerikleri bugün nasıl tüketiyoruz ?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ürünlerin pazarlanması ve tüketim alışkanlıkları da değişti, şüphesiz bugün bunu tetikleyen en önemli etkenlerden bir tanesi internettir. Hayatımıza girdiği günden beri satın alma şeklimizi değiştirerek e-ticaret kavramını da hayatımıza soktu, doğal olarak eskiden gidip mağazasından kutulu olarak aldığımız bir ürünü artık internet ortamından online olarak edinebiliyoruz.

Tabi ki bununla birlikte gelen bazı avantaj ve dezavantaj durumları da oldu. Eskiden mağazadan görerek aldığımız bir ürünü artık internet ortamından indiriyoruz ve bu indirme sürecinde internetin kesilmesi ile birlikte bu ürüne paramızı ödememize rağmen internet gelinceye kadar ulaşamamamız bu dezavantajlar içerisinde en büyüğü olarak sayılabilir. En büyük avantajlarından bir tanesi ise o gün o dükkanda kalmayan bir ürünü internet ortamından yer faydası sağlayarak dünyanın neresinde olursa olsun satın alabiliyoruz.

Plakların başına gelen bugün kasetlerinde başına gelmiş durumda.

Sene olarak 90’ların ortasına denk gelmiş biri olarak söyleyebilirim ki bu dönem gerçekten çok eğlenceliydi. Herhalde kasetler üzerinde yapılan en büyük işlem; deliklerine kurşun kalem sokularak yapılan kaset bandı çıkarma olmuştur 🙂

Son olarak, her ne kadar bugün kullanılan dijital içerik tüketim sistemi, ürünleri satın almak için mağazaya gitmemizi gerektirmiyorsa da kutulu olarak satılan oyun, albüm vs dijital içeriklerin yerini ne kadar tutuyordur tartışılır. Özellikle oyun ve albüm satın alma konusunda insanların eskiye oranla az tercihi söz konusu. Günümüzde dijital içerikler artık sadece o ürünün (albüm veya oyun) fan kitlesi içerisinde yer alıyorsanız bunları saklayarak biriktirmekten öteye gitmiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir