Hiçbir İşe Yaramayan İnsanlar Çağı

İnsanlık emekliye mi ayrılıyor ?

İnsanoğlu olarak yerimizi yavaş yavaş bir takım makinelere kaptırmak üzereyiz. Bu durum I. Sanayi Devrimi’nin gerçekleşmesiyle birlikte ayak seslerini insanoğluna duyurmaya başlamıştı, o zamanlarda dahi buharlı makinelerin yapımı ile birlikte bazı işlerde insana duyulan ihtiyaç bir nebze olsun azaldığı için, çok gözle görülmese de bazı iş kollarında bulunan işçiler ayaklanmışlardı. Tabi ki çalışanlar tarafında işini kaybetme korkusu yaşayan işçilerin anlaşılır bir tepkisi ortaya çıkmıştı. Günümüzde Endüstri 4.0 kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte bu durum biraz daha ciddi bir hal almış durumda, insanlığın bu seferki tepkisi Sanayi Devrimin’de ortaya çıkan tepkiden daha fazla olabilir.

Makinelerin yükselişi insanların çöküşü

Durum bu kadar vahim mi tartışılmakla beraber bizim görebileceğimiz zaman dilimi içerisindeki gelişmeler insanoğlunun rolünün dünya üzerinde artık çok da fazla bir zamanının olmadığına işaret etmekte. Komplo teorilerini seven bir takım insanların mı yoksa ticari kaygı güttükleri ve Sanayi Devriminde işçilerin başına gelen durumun kendi başlarına gelmelerinden korkan, dünyada başı çeken teknoloji firmalarının yöneticilerinin yaptığı yorumlara bakılırsa yapay zekanın insan hayatını kolaylaştırdıktan sonra bizzat insanın yerine geçeceği korkusu bulunmakta.

İnsanoğlunun bu ortamda yapması gereken yine insan olduğunu kanıtlayacak nitelikte işler yapmasıyla çözülecek diye düşünüyorum; insanlar bulundukları iş kollarındaki görevlerini makinelere devretmeden önce bu makinelere bir şeyleri öğretmeleri gerekmekte. Örneğin günümüzde şoförlük mesleğinde olan birinin mesleğini çok kolay bir şekilde otonom araçlara kaptıracağı düşünülüyor fakat bu durumun düşünüldüğü kadar kolay olacağını düşünmüyorum. Dünya üzerinde milyonlarca araç ve sürücüsü olduğunu düşünürsek trafikte gezen bir kaç yüz otonom araç istedikleri gibi hareket edemeyecektir. Bu araçların öncelikle bir bilenden eğitim almaları gerekmekte, tıpkı bir aracı kullanmayı öğrenmeye başlayan bir insan gibi. Öğrenen algoritmalar ile insanların hareketlerini taklit edeceğini düşünecek olursak bir mühendisin tasarladığı algoritma yeterli olmayacaktır. Öncelikle bu işi ustasından yani o insan şoförden öğrenmesi gerek bu durumda da insanların yeni meslek kollarına dahil olması söz konusu.

İcat edilmemiş meslekler insanların yardımına koşabilir

Akıllara, insanlar dahil oldukları mesleklerini makinelere belli bir ücret karşılığında mı öğretecek sorusu. Makine parayı ne yapsın diye düşünebilirsiniz fakat buradaki durum bu makineleri başlangıçta yapan ülke veya şirketler kazanacaklar. Otonom evrime dahil olmak kaçınılmaz olacak, diğer ülkelerde bu teknolojiyi satın almak isteyecekler ve üreten taraftan bunları satın alacaklar. Belkide her şey eskisinden daha farklı olacak fakat ekonomik yönden bakıldığında bir kısım çok kazanırken bir kısım yine tüketen taraf olacak gibi görünüyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir