Robot Şirketler; RoboCorp

Bundan önceki yazımda da bahsettiğim gibi insanlığın artık yavaş yavaş emekliye ayrılmaya başladığından ve yerini makinelere bırakarak inzivaya çekilme döneminin yaklaştığından bahsetmiştim. Bu yazı da ise makinelerin yükselişinde bir adım daha ileriye giderek, makinelerin kendi arasında ortaklaşa iş yapmaları konusuna değinmek istiyorum. Bu durumun gerçekleşmesi, insanların makineleri birbirleriyle haberleştirerek, Endüstri 4.0’da kullanılan teknolojileri kullanarak mı yoksa makinelerin kendi içerisinde bilinç kazanarak mı bu evreye gelişecekleri merak konusu olacak gibi duruyor.

Makinelerin Ortaklaşması

Günümüzde Endüstri 4.0 seviyesinde üretim yapan yüksek teknoloji sanayi şirketlerindeki makinelerin, senkron olmuş bir şekilde birbirleriyle haberleşerek ortak bir amaç için çalıştığını görüyoruz, bu makineler insanların müdahalesiyle bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar fakat super intelligent seviyesine gelmiş makinelerin bir şekilde bilince sahip olmasıyla birlikte kendi aralarında bir ortaklık kurmaları söz konusu olabilir. Bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte insanların yaptıklarına benzer şekildeki işleri daha kolay hale getirmek amacıyla makinelerin kendi içerisinde gruplaşması hatta şirketleşmesine kadar gidebilir fakat bu durum insanlar için ne kadar iyi olur orası tartışılır.

Robot Şirketler; RoboCorp.

Robot şirketlerin (RoboCorporation)  ortaya çıkmasıyla insanlar açısından nasıl bir durumun ortaya çıkacağını hep birlikte göreceğiz. Makinelerin ortak bir amacı gerçekleştirmek amacıyla kendi içerisinde bir ortaklaşmaya gitmesiyle insanları tehdit edecek işler yapmaları da mümkün fakat insanlık akıllı davranıp bu durumu kendi lehine çevirebilir.

Buna örnek olarak, Çin’de yer alan ve yapay zeka üzerine çalışmalar yapan Aidyia şirketi, robotların ticareti kendi içerisinde otonom bir hale getirerek ortaklaşa iş yapmalarını sağlıyor. Özellikle finans alanında çalışmalar yapan bu şirket, sahip olduğu algoritma sayesinde finansal analizler yaparak, kişinin girdiği belli değerlere göre nerede ve ne zaman yatırım yapması gerektiğini belirliyor ve kişiye bu durumu bir rapor halinde analiziyle birlikte veriyor. Bunun bütün finansal işlerde kullanıldığını bir düşünün, insanların sadece istek ve ihtiyaçlarını belirleyerek girdiler oluşturup daha sonra nasıl bir yatırım kararı alması gerektiğini size söyleyen bir zeka, çok güzel olmaz mıydı ?

Bunu daha basit bir hale getirirsek bizim için fiyatları gece gündüz takip eden alışveriş delisi bir robotunuz olduğunu düşünün, belki sizin bir ay hatta bir sene öncesinde almayı planladığınız fakat uygun bir fiyata bulamadığınız bir ürünü, almaktan vazgeçtiğiniz bir zamanda bulup, gerekli pazarlıkları yapıp satın alan bir robot. Bu zekaya sahip bir robotun bilinç kazanmaması işten bile değil ve tabi ki işleri kolaylaştırmak için kendi içinde bir ortaklık kurup şirketleşmeye gitmeleri de olası. Her ne kadar şuan ütopik dursa da gelecekte bu durumun gerçekleşmeyeceğini kim garanti edebilir ? Belki gelecekte ünlü şirketlerin yer aldığı Fortune 500 dergisinde artık ilk sırada insanların değil robotların kurduğu şirketler yer alır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir